چه عواملی باعث افسردگی می شوند؟ (علل افسردگی)

مقدمه

علل افسردگی ژنتیکی است یا اکتسابی؟ چرا برخی افراد بیشتر مستعد افسردگی هستند و برخی دیگر کمتر با این مشکل رو به رو می شوند؟ افسردگی یکی از اختلالات روانی است که در طبقه اختلالات خلقی قرار می گیرد. این اختلال با تحت تاثیر قرار دادن جنبه های بسیاری از از سلامت ذهنی و جسمی فرد باعث بروز نقص در عملکردهای مختلف زندگی فرد می شود؛ به همین دلیل نیازمند مداخلات حرفه ای نظیر مجموعه روانشناسی لیبرای است. متخصصان در مورد علل بروز افسردگی عوامل زیادی را مطرح کرده اند که در ادامه این مطلب به توضیح مهم ترین آن ها پرداخته ایم.

علل بروز افسردگی

عوامل بیرونی و درونی بسیاری در ابتلای فرد به افسردگی موثر هستند. در حقیقت افسردگی نتیجه تعامل عوامل پیچیده بیرونی مانند زندگی در محیط پر تنش و عوامل درون فردی متعدد نظیر تغییرات شیمیایی مغز و عوامل ژنتیکی می باشد. در ادامه به برخی از مهم ترین علل بروز افسردگی اشاره خواهیم کرد:

1- نقش انتقال دهنده های عصبی- شیمیایی از علل جسمانی افسردگی

انتقال دهنده های عصبی موادی شیمیایی هستند که سلول های عصبی برای انتقال پیام از آن ها استفاده کنند. پژوهشگران پس از انجام آزمایشات بسیار بر بیماران افسرده به این نتیجه رسیده اند که سطوح برخی از انتقال دهنده های عصبی در  بیماران افسرده با افراد غیر افسرده متفاوت است. برای مثال سروتونین مسئول افزایش سطح نشاط و شادی در مغز، در افراد افسرده به مقدار معناداری پایین است.

به همین خاطر برخی معتقدند که در درمان افسردگی باید از داروهای ضد افسردگی نظیر فلوکستین استفاده کرد تا بتوان سطوح انتقال دهنده های عصبی را به حالت طبیعی برگرداند. البته برخی دیگر نیز معتقدند که این کاهش انتقال دهنده ها در واکنش به رویدادهای ناگوار زندگی اتفاق می افتد در نتیجه با حل کردن ریشه ای عوامل افسردگی، می توان به درمان افسردگی بدون دارو پرداخت.

2- عوامل ژنتیکی موثر در بروز افسردگی

احتمالا ژن های متعددی با تاثیرات هر چند ناچیز خود در نهایت منجر به مجموعه صفات و رفتارهایی می شوند که احتمال بروز افسردگی را در فرد افزایش می دهند. این به این معنی است که ژن واحدی مسئول بروز افسردگی در بیماران نیست.

بروز افسردگی با احتمال بیشتر در بین کسانی که سوابق خانوادگی بیماری افسردگی دارند، نشان می دهد که ژنتیکسهم زیادی در بروز اختلالات روانی نظیر افسردگی دارد.

3 – ایجاد افسردگی تحت تاثیر مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها می توانند فرد را با اختلالات خلقی نظیر افسردگی رو به رو کنند. از جمله این دارو ها می توان به کورتیکو استیروئیدها، داروهای ضد ویروسی نظیر اینترفرون آلفا و ایزوترتینوئین برای درمان آکنه اشاره کرد.

4- مواجهه با رویدادهای ناگوار در زندگی

در بسیاری از موارد افسردگی نتیجه زندگی در یک محیط پر تنش یا مواجه شدن با رویدادهای ناخوشایند است. در حقیقت رویدادهای ناگوار زندگی در ابتدا می توانند به اختلالات سازگاری منجر شوند و در صورت بهبود نیافتن به اختلالات دیگری نظیر افسردگی بیانجامند. از جمله این رویدادهای ناگوار می توان به از دست دادن شغل، جدایی عاطفی یا طلاق، بازنشستگی و… اشاره کرد.

5 – سوء مصرف مواد

نزدیک30 درصد از کسانی که به مصرف مواد و الکل می پردازند به اختلال افسردگی دچار هستند. چرا که بسیاری از آن ها به دلیل فقدان مهارت حل مساله، برای کاهش احساسات ناخوشایند خود به مصرف مواد پناه می آورند. این عمل در کوتاه مدت باعث کاهش احساسات منفی در آن ها می شود، اما در دراز مدت از آنجایی که دچار  اعتیاد می شوند و اعتیاد بر مشکلات آن ها می افزاید علائم افسردگی بروز یا تشدید پیدا می کند.

با یادگیری و پرورش مهارت های زندگی نظیر مهارت حل مساله و کنترل هیجانات خود می توانید از بروز مشکلات بزرگ تر در زندگی خود نظیر افسردگی و سومصرف مواد پیشگیری کنید. استفاده از جلسات مشاوره روانشناسی و کلاس های آموزشی در این زمینه کمک بسیاری به شما خواهند کرد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *