افسردگی مداوم (افسرده ­خویی)

مقدمه

افسردگی مداوم یا پایدار که به آن افسرده خویی یا دیستیمیا نیز می گویند در واقع به نوعی افسردگی با دوام گفته می شود که حداقل برای مدت دو سال برای بزرگسالان و مدت یک سال برای کودکان و نوجوانان حضور دارد. در مجموع نشانه های افسردگی مداوم تعداد کمتری را نسبت به افسردگی اساسی شامل می شود.

نشانه های اختلال افسردگی مداوم چیست؟

الف) وجود خلق افسرده در بخش عمده ای از روز

معمولا گفته می شود که با فرض اینکه در یک شبانه روز حدود ۸ ساعت را در خواب سپری کنید٬ اگر از شانزده ساعت باقی مانده بیش از ۸ ساعت را با احساس افسردگی می‌گذرانید٬ این نشانه برای شما وجود دارد. همچنین در کودکان و نوجوانان ممکن است به صورت خلق تحریک‌پذیر بروز کند. خلق تحریک‌پذیر به خلقی گفته می شود که با اتفاق ها بعضا خنثی عصبانی و کلافه می شود یا عمدتا با پرخاشگری واکنش نشان می‌دهد.

ب) اگر دو یا تعداد بیشتری از نشانه های زیر را دارید

۱- کم اشتهایی یا پر اشتهایی

۲ – کم خوابی یا بیخوابی

۳- انرژی کم یا خستگی

۴- عزت نفس پایین

۵- مشکل در تمرکز کردن یا تصمیم گیری که اغلب خود را به صورت بی‌تصمیمی نشان می‌دهد

ج) در دو سال گذشته برای بزرگسالان و یکسال گذشته برای کودکان و نوجوانان٬ فرد بیش از مدت دو ماه را بدون نشانه های ذکر شده در قسمت الف و ب نگذارنده است.
د) فرد هرگز دوره های شیدایی (مانیا) یا شیدایی خفیف (هیپومانیا) را نگذرانده است.
ه) نشانه هایی که ذکر آنها رفت بواسطه ی اختلالات اسکیزوفرنی٬ اسکیزوافکتیو٬ اختلالات هذیانی و سایر اختلالات قابل توجیه نباشد. این اختلالات ممکن است نشانه های مشابهی ایجاد کنند اما بایست در نظر گرفت که این دو را با هم اشتباه نگیریم.
و) نشانه‌های افسردگی که به آنها اشاره شد بواسطه‌ی اختلالات فیزولوژیکی ایجاد نشده باشد. مثلا کم کاری تیروئید.
ی) نشانه‌ها باعث ایجاد پریشانی و اختلال در عملکرد اجتماعی فرد شوند.

افسردگی مداوم و علائم آن را جدی بگیرید

عواملی که باعث ایجاد خطر می شوند و یا می‌توانند پیش آگهی نسبت به آینده ی اختلال را روشن کنند
  •  خلق و خویی: مانند آنچه در مورد اختلالات افسردگی اساسی گفته شد٬ می بایست اهمیت ویژه ای به نقش روان رنجورخویی داد. روان رنجورخویی می تواند توجیه کننده ی بخش قابل ملاحظه ای از آمادگی ذاتی برای مبتلا شدن به اختلال افسردگی باشد. همچنین اختلالات دیگر همچون اختلالات سلوک یا اضطرابی می تواند از عوامل خلق و خویی ابتلا به افسردگی باشد.
  • عوامل محیطی: منظور از عوامل محیطی عواملی مانند از دست دادن کسی یا موقعیت اقتصادی و یا جدایی والدین است. این عوامل می توانند زمینه ساز ابتلا به افسردگی شوند.
  • عوامل ژنتیکی و فیزولوژیکی: در مقایسه با افسردگی اساسی٬ افراد مبتلا به افسردگی مداوم نسبت بالاتر خویشاوندان درچه اول مبتلا به اختلال افسردگی مداوم و اختلالات افسردگی بوده اند.

از نظر کارکرد مغزی چند ناحیه از مغز هستند که در افسردگی دخیل‌اند. مناطقی از مغز مانند قشر پیشانی٬ شکنج کمر قدامی٬ بادامه و هیپوکامپ در افسردگی مداوم دخیل هستند.

اختلالات دیگری که می‌بایست به آنها توجه کنیم تا با افسردگی مداوم اشتباه گرفته نشوند:

اگر افسردگی اساسی و ملاک های آن جزئی از مشکلات فرد است بایست توجه شود که تشخیص اختلال افسردگی اساسی و افسردگی مداوم هر دو با هم گذاشته می‌شوند.

اختلال روانپریشی نیز ممکن است با افسردگی اشتباه گرفته شود. دوره های افسردگی در اختلالات روان پریشی رایج است. بایست توجه کرد که اگر اختلال روانپریشی حضور دارد٬ بهمراه آن ممکن است دوره های افسردگی نیز رخ دهد به همین واسطه تشخیص جداگانه ای گذاشته نمی‌شود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *