بلوغ و انواع آن

بلوغ و انواع آن

در اینجا تصمیم داریم در مورد بلوغ و انواع آن صحبت کنیم.بلوغ چیست؟ ایا بلوغ تنها تکامل جنسی است؟ چه قدر با انواع بلوغ اشنایی دارید؟

در مسیر زندگی، زمانی فرا می‌رسد که فرد بین کودکی و بزرگسالی قرار می‌گیرد. به این دوره از زندگی، نوجوانی گفته می‌شود؛ دوره‌ای که فرد دستخوش تحولی اساسی شده و این تحول او را برای زندگی آینده آماده می‌سازد. در این مرحله از زندگی، نوجوان با تغییرات عمده‌ای در جسم و روح و روان خویش مواجه می‌شود.

او سردرگم است از آنچه هست و آنچه باید باشد. نه از مزایای کودکی بهره‌مند است و نه از امتیازات بزرگسالی. گرچه این دوره، فرصت مناسبی را برای کسب مهارت‌ها و آماده شدن برای آینده در اختیار فرد می‌گذارد، اما در عین حال معمولا دوره‌ای است آکنده از تعارض و نوسان بین وابستگی و استقلال.

در شرایطی که فرد در خانه والدین زندگی می‌کند و از حمایت مالی آنان برخوردار است، به دشواری می‌تواند به‌طور کامل احساس خودبسندگی کند.
آغاز نوجوانی معمولا از سن 12 سالگی است و تا آخرین سال‌های دهه دوم زندگی که رشد جسمانی کم و بیش کامل می‌شود، ادامه می‌یابد. واژه بلوغ به اولین مرحله نوجوانی گفته می‌شود، به‌طور دقیق‌تر زمانی که هورمون‌های جنسی زیاد شده و تظاهرات آنها آغاز می‌شود. با ازدیاد هورمون‌ها، تظاهر آن در دختران به شکل بزرگ شدن تخمدان‌ها و سینه‌ها و در پسرها با بزرگ شدن بیضه‌ها و درآوردن ریش و غیره بروز می‌کند.

انواع بلوغ:

هرگاه سخن از بلوغ به میان می آید، ذهن انسان به یکباره به سوی بلوغ جنسی و جسمی می رود، در حالیکه در واقع بلوغ متذکره یکی از انواع بلوغها می باشد و دیگر بلوغها عبارتند از: 1- جسمی 2_ جنسی 3- روانی 4- شرعی 5- اخلاقی 6- اجتماعی 7- اقتصادی 8- سیاسی

که در ادامه به اختصار هریک را توضیح خواهیم داد:

بلوغ جسمی :
این بلوغ در حدود سن ۱۸ سالگی تبارز می کند که اکثر اعضا و اندامهای بدن به اوج رشد خود می رسند و شخص چهره طفلانه یا کودکانه خود را از دست می دهد.

 

بلوغ جنسی:بلوغ جنسی مرحله ای از نمو بدن است که در آن تمام صفت های جنسی فرعی( تناسلی، بدنی، روحی) رشد کامل کرده و پسر یا دختر از این به بعد مرد و زن( از نظر خواص جنسی) نامیده میشوند.

 

بلوغ روانی:  یعنی فرد توانایی کنترل خشم و غرور،ترس و شادی،توانایی مدیریت استرس و هیجان را پیدا کند.

 

بلوغ شرعی :
پایان یافتن و اتمام نهمین سال قمری زندگی دختران آغاز این بلوغ است، که دختران مسئولیت جدی تری نسبت به دساتیر الهی می‎یابند و نسبت به آنها مسئول شمرده می شوند.

 

بلوغ اخلاقی :
این بلوغ با کسب فضایل و سجایای مقرر و پسندیده جامعه از قبیل صراحت لهجه، راستگویی و امانت داری و درستکاری و پذیرش مسئولیت نمایان میشود.

 

بلوغ اجتماعی :
یکی از مراحلی است که رسیدن به آن باعث می‌شود تا شخصیت فرد تکامل یافته‌تر شود. رشد اجتماعی  باعث می‌شود فرد در زندگی پیشرفت بیشتری داشته باشد

 

بلوغ اقتصادی :
در هنگام احساس استقلال طلبی شخص که او برای آینده خود پلان ها، تفکرات طرح می‌کند و با تصرف در دارائیهای مادی خود به فکر درآمد و مفاد برای رسیدن به زندگی بهتر، می افتد.

 

بلوغ سیاسی :
حد قانونی این بلوغ در کشور ما برای مردان و زنان یکسان است و آن سن رای دهی یعنی ۱۸ سالگی است، اما این نظر به اشخاص تغییر می کند و بستگی به سایر بلوغها، خصوصاً بلوغ اجتماعی دارد.

 

منابع:

http://childpsychologist.ir

https://roshdeto.com

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *