چگونه با فرد خودکشی کرده رفتار کنیم؟

مقدمه

نحوه برخورد و رفتار با کسی که قبلا خودکشی کرده حساسیت های مربوط به خود را دارد. ترس از خودکشی مجدد یکی از چیزهایی که خانواده و اطرافیان به شدت نگران آن هستند و برای پیشگیری از این موضوع نمی دانند باید چه رفتاری با فرد مورد نظر داشته باشند. در ادامه به رفتارهای مناسب در برخورد با کسی که سابقه خودکشی دارد اشاره می‌کنیم.

1- نحوه برخورد با فرد خودکشی کرده : سرزنش نکنید

همیشه فقط کسانی که دچار مشکلات بسیار حادی در زندگی خود هستند دست به خودکشی نمی زنند، بلکه افراد با هر پیشینه و سابقه شرایط خانوادگی و اجتماعی در معرض این رفتار مخرب قرار دارند. علل خودکشی بسیار گوناگون و وابسته به شرایط هستند. ممکن است که فرد در نتیجه ابتلا به افسردگی دست به عمل خودکشی بزند. در افسردگی فرد بدون هیچ دلیل خاصی دائما احساس افسردگی، پوچی و ناامیدی می کند. همه این ها می تواند منجر به ایجاد انگیزه برای خودویرانگری فرد شوند.

سرزنش اطرافیان در اکثر موارد تنها اوضاع را وخیم‌تر می کند. در اثر این سرزنش ها فرد ممکن است احساس ضعف، ناتوانی و شکست بیشتری کند در نتیجه انگیزه خودکشی مجدد در او شدت گیرد. پس، از سرزنش فرد بپرهیزید و به جای آن به دنبال ریشه این رفتار بگردید. فردی که خودکشی می کند برای کاهش فشار درونی افکار خود حتما به داروهای ضد افسردگی و دوره های مجموعه روانشناسی لیبرای نیاز دارد. در نتیجه برای حل مشکل خود به یک روانپزشک برای تجویز دارو و به یک مشاور روانشناس برای دریافت خدمات مجموعه روانشناسی لیبرای مراجعه کنید.

2- تهدید به خودکشی را همیشه جدی بگیرید

بسیاری از خودکشی ها که متاسفانه به مرگ هم منجر می شوند ناشی از این هستند که اطرافیان فرد را جدی نمی گیرند و توجهی به او نمی کنند. گاهی فرد تنها برای این که به دیگران نشان دهد جرات این کار را دارد اقدام جدی تری جهت خودکشی انجام می دهد. پس شما باید بدانید چگونه با کسی که حرف از خودکشی می‌زند برخورد کنید.

همیشه نسبت به تهدید به خودکشی هشیار باشید. هنگامی که فرزند یا یکی از اطرافیانتان زیاد از این موضوع حرف می زند حتما مشکل را با یک روانشناس در میان بگذارید

3- احتمال خودکشی مجدد هست

بسیار مهم است که شما بتوانید قبل از اقدام فرد به خودکشی مجدد نشانه های مربوط به آن را شناسایی کنید. شناخت این نشانه ها در پیشگیری از خودکشی مجدد تاثیر بسزایی خواهند داشت.

فردی که قصد خودکشی دارد ممکن است ناگهان تغییر خلقی مثبتی از خود نشان دهد. به این خاطر که او احساس می کند با اقدام به مرگ خود از رنج زندگی خلاص می شود و به همین دلیل احساس شادی می کند! فرد ممکن است شروع به رسیدگی به کارهای عقب مانده خود بکند، قرض هایش را بپردازد، از دیگران طلب بخشش کند و … این رفتارها در حقیقت زنگ خطری هستند برای اینکه بدانید خودکشی قریب الوقوع است.

از دیگر علائم خودکشی که وقوع آنرا به شما هشدار می‌دهند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– گوشه گیری از اجتماع و ترجیح دادن تنهایی

– ایجاد تغییراتی در فعالیت های روزانه نظیر خواب و اشتها به غذا

– افزایش استفاده از مشروب و سیگار

– خداحافظی کردن با دیگران به شیوه ای  که انگار هرگز دیگر آن ها را نخواهد دید

– و…

4- نحوه برخورد با فرد خودکشی کرده : سایر علل خودکشی را بشناسید

خودکشی تنها در پی انواع افسردگی اتفاق نمی افتد. برخی از خانواده ها وقتی با خودکشی های مکرر فرزند خود مواجه می شوند تنها به افسردگی او فکر می کنند و به دنبال راه هایی برای شادی و بهتر شدن روحیه فرزندشان هستند. در حالیکه هر اقدامی انجام می دهند بازهم شاهد رفتارهای خود تخریبی از جانب او هستند.

گفتیم که خودکشی علل مختلفی دارد و تنها در شرایط افسردگی بروز پیدا نمی کند. در برخی از بیماران شخصیتی نظیر افراد مبتلا بهاختلال شخصیت مرزی نیز خودکشی مکررا اتفاق می افتد. از دلایل خودکشی در این بیماری این است که افراد دارای شخصیت مرزی نسبت به طرد شدن حساسیت بیش از حدی دارند علاوه بر این ثبات هیجانی نیز در ان ها بسیار ضعیف است. آن ها معمولا نیاز به توجه بیشتری  از جانب محیط دارند که این نیاز  اکثرا به انجام رفتارهای خودتخریبی نظیر خودزنی و خودکشی از جانب آن ها می انجامد. به همین دلیل لازم است که برای ارزیابی رفتار های خودکشی و آگاهی بیشتر از نحوه برخورد با کسی که خودکشی کرده است به یک روانشناس بالینی مراجعه کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *