تعریف شادی چیست؟

تعریف شادی چیست؟ شادی و خوشحالی به چه معنا است؟ شادی درونی چیست؟ چگونه شاد باشیم؟

اگر از مردم بپرسید که شادی (happiness) چیست و به چه معنی هست، احتمالاً پاسخ‌های متعددی دریافت می‌کنید. برخی می‌گویند شادی یعنی ثروتمند بودن. برخی می‌گویند که از نظر آنها شادی به معنای سالم بودن است و از نظر برخی دیگر عشق در زندگی، داشتن دوستان فراوان، یک شغل خوب یا دستیابی به هدفی معین به معنی شادی است.

ولی واقعا شادی چیست؟ شادی و خوشحالی چه معنایی دارد؟ شادی درونی چیست؟ چگونه می‌توان شاد بود؟ روانشناسی شادی و زندگی شاد به چه موضوعاتی می‌‌پردازد؟

عده‌ای بر این باورند که تحقق آرزوهایشان باعث ایجاد شادی در زندگی آنها خواهد شد، اما این همیشه درست نیست. اغلب وقتی که آرزوی ما تحقق می یابد، حتی بدون لذت بردن و ارج نهادن به دستاوردهایمان دوباره در پی برآورده شدن آرزوی دیگر هستیم. شاید از یک وعده غذایی خوب، فیلم و نمایش لذت ببرید و ممکن است که یک مهمانی سرگرم‌ کننده داشته باشید اما آن صرفاً تفریح و خوشگذرانی است و لزوماً شادی نیست.

در مقاله‌ ای در سایت forbes.com جُرج براد نوشته که در یک تحقیق کلاسی در دانشگاه هاروارد در سال 1980 به این نتیجه رسیده است که «شادی برآمده از انتخاب است تا خوشحال باشید از آنچه که انجام می‌دهید، نزدیک‌ ترین روابط خود را تقویت ‌کنید و از نظر جسمی، مالی و احساسی از خودتان مواظبت کنید».
ر همین مقاله نیز تحقیق انجام شده توسط گِرانت و گلواِک نشان می‌دهد که:

۱- ۶۷ درصد افراد بسیار شاد گفته‌اند که شادترین دوره زندگی‌شان زمان حال است.

۲- ۷۷ درصد افراد بسیار شاد اظهار کرده‌اند که وضعیت ارتباطی‌ شان در عالی‌ترین حالت قرار دارد.

۳- ۹۳ درصد از افرادی که بی‌ نهایت شادند می‌گویند که در وضعیت سلامتی بسیار خوبی قرار دارند.

مریام وبستر شادی را به عنوان حالتی از خوشبختی و خرسندی تعریف می‌کند. در www.vocabulary.com آمده، شادی یعنی احساسی که بر شما غلبه می‌یابد زمانی‌که شما می‌دانید زندگی خوب است و کاری جز خنده ندارید و این متضاد غم و اندوه است. می‌خواهم تعریف دیگری از شادی را ارائه دهم که حاصل تجربه است. این تعریف متفاوتی است که در چند مقاله و کتاب خود درمورد آن نوشته‌ام:

شادی حالتی از خوشی درونی است که زمانی رخ می‌دهد که ذهن آرام، فاقد هر فکر مشوش و نگرانی باشد. با قرار گیری در محیط شاد و انگیزشی سمینار موفقیت، یاد می گیرید که چگونه در هر شرایطی، شادی درونی خود را حفظ نمایید.

نگاهی به شادی از نظر علم روانشناسی

شادی چیزی است که در انسان ها بعد از رخ دادن اتفاقات خوب بوجود می آید. در مطلب امروز شادی را از نظر علم روانشناسی بررسی می کنیم.جامعه‌شناسان معتقدند ساختار رسمی جامعه باید «شادی» را به عنوان یک حق برای مردم بشناسد، آن را درک کند و در جهت شاد بودن مردم بکوشد. روانشناسان باور دارند اگر میخواهید شاد باشید باید اعتقاد داشته باشید که می‌توانید و توانایی رسیدن به آن را دارید.

جامعه‌شناسان معتقدند ساختار رسمی جامعه باید «شادی» را به عنوان یک حق برای مردم بشناسد، آن را درک کند و در جهت شاد بودن مردم بکوشد. روانشناسان باور دارند اگر می خواهید شاد باشید باید اعتقاد داشته باشید که می‌توانید و توانایی رسیدن به آن را دارید، اما چرا این قدر مردمان ما که روزگاری شادبودن جز ارکان زندگی انها بود امروز غمگین و افسرده‌اند؟ چرا دیگر کمتر فردی را میبینیم که ابراز شادی کند؟

همواره کارشناسان بر نقش شادی در سلامت روان جامعه تأکید کرده‌اند، در حالی‌که اجتماع امروز ما چنان از شادمانی فاصله گرفته، که این حلقه مفقوده در خاطرات مردم بیشتر یافت میشود تا حقیقت زندگی آن‌ها. حال چگونه می‌توان دوباره شاد زیستن را به تجربه نشست و نسخه تجویزی برای شاد کردن جامعه چیست؟

هاشم ورزی، روانشناس،شادی را یک حس ذهنی و درونی می داند که جلوه ای از رضایتمندی را در فرد ایجاد می‌کند و معتقد است: افرادی که شادمان هستند از بهداشت روانی برخوردارند و افرادی که شادمان نیستند مشکلی در بهداشت روانی خود دارند.این روانشناس میگوید: برای شاد بودن نیاز به صرف هزینه های زیادی نیست

کافی است یک خاطره خوب را در ذهن تداعی کنیم تا احساس بهتری داشته باشیم. شادی و شادمانی تحت عوامل متعددی قرار می گیرد و صرف یک عامل به تنهایی نیست که در شادی موثر باشد؛ عوامل زیست شناسی، جامعه شناسی، روانشناسی همه ی با هم منجر میشوند که فرد احساس شادی داشته باشد. یکی از دلایلی که مردم جامعه ما را تا این حد افسرده و غمگین کرده است مسائل و دغدغه های موجود در زندگی آنهاست.

این روانشناس براین باور است انسان های این جامعه به دلیل این که توانایی حل مسائل و مشکلات را ندارند به مرور شادی را فراموش و افسرده میشوند. افسردگی و اضطراب سبب میشود تا در زمان حال زندگی نکنیم و آن را از دست بدهیم. بخشی از افسردگی به خاطر گذشته برای از دست دادن فرصتها است.

به قلم محدثه زارعان

ممکن است علاقمند باشید :

بلوغ و انواع آن

 

10نکته طلایی پیشگیری از مشکلات زوجین

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *