چرا عصر جمعه دلگیر است؟

دلگیری و غمگین بودن عصرجمعه

ایا از نظر شما نیز عصر جمعه غمگین است؟

اگر پاسختان به این سوال مثبت است پیشنهاد میکنیم این مطلب را بخوانید.

تجربه غروب روزهای جمعه، تجربه ای کاملا آشناست؛ احساس اندوهی خفیف،اضطرابی با اضطراب هایم چه کنم؟ مبهم و نوعی بی قراری آزاردهنده، آن چیزی است که این روز را از بقیه روزهای هفته متمایز می کند.

براستی راز این احساس ناخوشایند و مبهم در چیست؟ چرا با وجود چشم انتظاری یک هفته ای تا انتهای هفته برای بودن در کنار خانواده و فراغت از کار، آخر هفته ای چنین غمبار و دلگیر در انتظار ماست؟

آنچه که شواهد نشان میدهد، این فقط ما نیستیم که به چنین عارضه ای دچاریم. غربی ها هم که روزهای یکشنبه را تعطیل هستند،و این احساس غریب را سندرم روزهای یکشنبه نامیده اند و این همان احساسی است که شما در عصر روزهای جمعه تجربه می کنید.

عصر روزهای جمعه است که غرق در بی قراری، اضطراب، افسردگی، بی خوابی، فقدان انگیزه و انرژی، اندوه مبهم و اشتغال ذهنی برای کوهی از وظایف و کارهای هفته بعد هستید.

یافته های روان شناسی نشان می‌دهد بیشترین گروهی که این احساسات منفی را تجربه می کنند، دانش آموزان، دانشجویان و کارمندانی هستند که ساعت تحصیل و کار آنها به شکلی منظم از روز شنبه آغاز می شود و درست شاه‌کلید ماجرا در همین صورت مساله داستان نهفته است.

اگر از افرادی که این احساسات و افکار منفی را تجربه می کنند، بپرسیم عصرهای جمعه نگران و غمگین چه موضوعی هستند، پاسخی مبهم و اغلب غیرقانع کننده می دهند، اما بررسی در محتوای شکایت کنندگان، درونمایه آن را فاش می سازد و آن همین یک جمله آشناست؛ “باز هم یک هفته  تکراری،با وظایفی تکراری!

آن چیزی که مشخص شده تجربه یک هفته کار مداوم و تکراری، ریشه این اضطراب و کانون این دلمشغولی است. تمدن جدید، دیوان سالاری مدرن و الزام به ساعت های کاری منظم نیز به این مسأله دامن زده و این سندرم را به وسعت دنیا گسترده است.

⚠️حال ما برای تسکین این دلگیری چه کنیم؟

علم امروز مجموعه ای روش ها برای تسکین این احساسات آزاردهنده توصیه کرده است. نخست این که این احساسات را تا حدودی طبیعی بدانیم؛ احساسی که خیلی زود می گذرد و لزوما به معنای وجود یک اختلال یا نابهنجاری نیست.
از سوی دیگر داشتن نظم در کارها و وجود یک برنامه کاری مشخص، باعث کاهش فشار کاری و کسب حس کنترل بر کارها خواهد شد. پس باید مدیریت زمان را جدی بگیریم.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *