برخورد با اشتباهات کودکان

در این قسمت از سایت مجموعه روانشناسی لیبرا روش های مهمی را برای شما ارائه می دهیم که از طریق آن ها بتوانید پاسخ درستی نسبت به اشتباهات کودکان بدهید.

مراقب عکس العمل فرزندتان باشید

قبل از هر کاری نسبت به عکس العمل کودک به شکست خودش توجه کنید که آیا از این موضوع خوشحال است که بیشترین تلاش خودش را کرده؟ آیا از دست خودش عصبانی است؟ آیا نگران است و ترسیده است؟ سعی کنید که احساسات او را طوری مدیریت کنید که بتواند برای دفعه بعد بیشترین تلاش خود را به کار بگیرد و انگیزه کافی برای این کار را داشته باشد.

روی آینده تمرکز کنید

به جای این که در مورد گذشته و شکست او صحبت کنید، در مورد این با او حرف بزنید که چگونه دفعه بعد می تواند بهتر عمل کند و به کودک خود یادآوری کنید که هر اشتباهی می تواند در آینده راهی برای موفقیتش باشد.

رفتار خودتان را نیز زیر ذره بین قرار دهید

و ببینید که دفعه های قبل چگونه با فرزند خود در صورت اشتباه کردن رفتار میکردید. آیا فکر می کنید که توصیه های شما برای او در این موقعیت ها کاربردی بوده و نقش حمایتی داشته اید؟ آیا با او در نهایت آرامش و گرمی صحبت می کردید یا اینکه خشونت و رفتار منفی داشته اید؟ سعی کنید که به جای ناامید کردنش، انگیزه کافی را به او بدهید.

بیشتر روی تلاش او تاکید داشته باشید تا نتیجه کار

در مورد نکات مثبت کاری که فرزندتان به آن علاقه دارد صحبت کنید و همانطور که در نمناک گفته ایم سعی کنید که ذهن او را مثبت نگه دارید و به او کمک کنید که از طریق راه هایی بتواند انرژی لازم برای کار را به دست بیاورد و بر روی سرگرمی هایش تمرکز کنید تا بتواند یادگیری خود را ارتقا دهد و بیشتر روی تلاش خود تمرکز کند تا نتیجه کار.

برای کودک دلسوزی نکنید

سعی نکنید که با دلداری های نابجا حس دلسوزی کردن را به انتقال دهید که این کار به او آسیب خواهد زد و این پیام را می رساند که انسان ناتوانی است و به جای آن به او بگویید که بسیار متاسفم که این اتفاق افتاد اما این راهی برای موفقیت های بعدی می باشد.

شکست او را به عنوان یک دیدگاه تلقی کنید

به این معنی که کودک خود را مطمئن کنید که این نتیجه هیچ تاثیری در طرز فکر دیگران در مورد شخصیت او و توانایی هایش نخواهد گذاشت و هنوز هم می تواند در بسیاری از کارها عالی عمل کند.

با او در مورد زمان هایی صحبت کنید که خودتان شکست خورده بودید و بعد به یک نتیجه عالی رسیدید و او را مطمئن کنید که تمام انسان های دنیا در زندگی خود شکست می خورند و او هم جزء یکی از این انسان ها می باشد.

با یکدیگر یک کار بامزه و سرگرم کننده انجام دهید

برای بازیابی دوباره اعتماد به نفس فرزند و افزایش اعتماد او به خودش سعی کنید کارهایی را انجام دهید که عاشق آن است و سعی کنید بیشتر روی ایده ها و استراتژی هایی تمرکز کنید که بتواند دفعه بعد این مشکلش را بهتر از همیشه حل کند.

سعی نکنید که اشتباه او را لاپوشانی کنید

به فکر برطرف کردن اشتباهات خودتان باشید ، تنها می توانید در این راه به او مشاوره دهید و عشق بی دریغ خود را نسبت به او یادآوری کنید با این کار کودک شما می تواند دوباره اعتماد به نفس خود را پیدا کند و بداند که خانواده اش در همه حال پشتیبان او خواهند بود و طوری رفتار کنید که او بداند می تواند روی عشق شما حساب کند و مهم نیست که چه اشتباهی مرتکب شود.

در مورد اتفاقی بودن اشتباه صحبت کنید

مثلا آیا بشقاب را در آشپزخانه شکسته یا اینکه کلا لباس هایش را بدون اینکه خودش بخواهد کثیف کرده؟ قبل از این که شخصیت کودک خود را له کنید، باید چنین خطاهایی را به او یادآوری کنید و بگویید که کاملا تصادفی بوده است و معمولا خود کودکان زودتر متوجه این اشتباهات می شوند و مطمئن باشید که هیچ کودکی از عمد بطری آب را روی زمین پخش نمی کند.

همچنین باید به خودتان یادآوری کنید که این اشتباه او کاملاً تصادفی بوده و این کار کمک می کند تا آرامش خود را حفظ کنید و همه ممکن است این اشتباهات را انجام دهند، حتی خودمان.

چند بار تا حالا فراموش کردیم که کلید های خانه را با خودمان ببریم یا اینکه چند بار یک فنجان آب روی زمین ریخته باشیم.

از کودک خود تشکر کنید

زمانی که کودک اشتباه خودش را می پذیرد، با کلام از او تشکر کنید؛ بله قبل از اینکه شخصیت او را له کنید از او تشکر کنید که خودش متوجه اشتباهش می باشد و قبل از این که به او تذکر دهید تا دقت خود را افزایش دهد، بهتر است از او تشکر کنید که حقیقت را به شما گفته است.

لحظات اشتباه کردن را به لحظات یادگیری تبدیل کنید

اشتباهات رایج در بین کودکان می تواند به عنوان یک معلم برای آن ها عمل کند. زمانی که کودک شما دچار اشتباه می شود نباید به آن ها حس شرمندگی بدهید. این اشتباهات بسیار کمک کننده خواهند بود و بهتر است که به آن ها یاد بدهید چه کارهایی را انجام دهند و چه کارهایی را انجام ندهند. به کودکانتان آموزش دهید که چگونه روی احساسات خود تسلط داشته باشند و به آن ها اجازه اشتباه کردن بدهید.

از اشتباهات رایج و معمول جلوگیری کنید

در حالی که نمی توان از اشتباه کردن جلوگیری کرد اما می توانید اشتباهات معمول را به آن ها یادآور شوید تا مرتکب آن نشوند، مثلا این که اجازه ندهید در مکان های کثیف بازی کنند و به آن ها فعالیت های صحیح تر و سالم تر آموزش دهید و فنجان قهوه یا لیوان آب را در کنار دست او نگذارید.

آنها را مجبور به اصلاح کردن نکنید

معمولاً نتایج طبیعت قدرتمند هستند، به آن ها یاد بدهید که اگر به فردی صدمه بزند، دنیا نیز به آن ها صدمه خواهد زد. زمانی که از فرزندان مان در برابر خطر های جسمی مراقبت می کنیم، صدای طبیعت می تواند اثرات و نتیجه کار آنها را به خودشان نشان دهد و بدون این که کاری از دست ما ساخته باشد.

قبل از برچسب زدن به حرف های او گوش دهید

زمانی که کودک تان جلوی شما مرتکب خطایی می شود، به سرعت او را سرزنش نکنید و به او یادآوری نکنید که کارش اشتباه بوده یا چرا این کار اشتباه را انجام داده است و به جای آن سعی کنید که به حرف هایش گوش دهید و از او بپرسید که چه اتفاقی افتاده است و اجازه دهید که کودک تجربه خودش را مرور کند و آن را با کلمات خودش بیان کند.

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *