10نکته طلایی پیشگیری از مشکلات زوجین

نکات طلایی پیشگیری از مشکلات زوجین:

نكته اول: نخستین نكته این است كه انجام دادن هر كاری مشکلات زوجین به مهارت و دانش نیاز دارد از این رو توصیه می شود، با مطالعه کتاب های مربوط به به تعلیم وتربیت وروانشناسی وبا شرکت در جلسه های آموزش خانواده وآیین همسر داری  به کسب مهارت ودانش لازم برای یک همسر توانا شدن بپردازند.

نکته دوم: خانواده یك نهاد اصلی و ویژه جامعه است و برقراری روابط انسانی سالم و درست میان اعضای خانواده مهمترین عامل سلامتآن است. سعی كنید با همدلی ، همفكری ، همكاری و هماهنگی،روابط سالمی را میان اعضای خانواده خود برقرار نمایید.

نکته سوم: در ارزیابی روابط زناشویی، هر یك از زوج ها باید بداند كه همسر او نزدیكترین و محرم ترین فرد است ، لذا توصیه می شود به همسرتان به عنوان نیمه تن، حامی و پشتیبان نگاه كنید و تلاش نمایید وی را خوشبخت كنید.

نکته چهارم: زن و شوهر با یادگیری مهارت های ارتباطی و به كار بستن آنها می توانند روابط خود را بهبود بخشند ، متحول سازند و در فضایی سرشار از حُسن تفاهم و حُسن نظر به حل و فصل مسائل خود بپردازند. برخی از این مهارت ها عبارتند از : فعالانه به حرف های یكدیگر گوش كردن، تشریك مساعی و مشورت كردن ، به عقاید یكدیگر احترام گذاشتن ، پذیرفتن یكدیگر و نظایر آن.

نکته پنجم: تحكیم روابط زناشویی، علاقه به داشتن یك ارتباط سالم، ایجاد یك كانون گرم و صمیمی و نایل شدن به تفاهم، مسئولیت همه اعضای خانواده به ویژه زن و شوهر است. ازاین رو می توان گفت كه حل مسائل زناشویی و خانوادگی مستلزم كوشش همه جانبه اعضای خانواده به ویژه زن و شوهر است.

نکته ششم: وقتی در زندگی، اختلاف نظر و یا سوء تفاهمی بروز می كند، به جای سرزنش كردن یكدیگر و تفسیر نادرست، به شناسایی مسئله، علت یابی و سرانجام راهیابی آن بپردازید. اگر چه باید اعتراف كرد كه گاهی اوقات شناسایی مسئله واقعی، مشكل اصلی و یافتن علت ها و ریشه ها دشوار است. زیرا آنچه كه روی پرده است متفاوت می باشد و شناخت ریشه های اصلی مسئله، كاری ماهرانه و پرپیچ و خم است كه كمك و مشاوره افراد متخصص را طلب می كند.

نکته هفتم: لازمه ی ایجاد حفظ و استمرار روابط زناشویی سالم، داشتن تعهد، وفاداری، اعتقاد، انصاف و صمیمیت، پذیرش متقابل، سعه صدر متقابل، تفاهم متقابل و اعتماد متقابل است. پس با رعایت این اصول نسبت به همسرتان احساس مسئولیت كنید و خانواده را به فضایی سرشار از امنیت روانی و عاطفی تبدیل نمایید.

نکته هشتم: مهمترین عامل پدید آمدن مسائل و مشكلات زناشویی، سوء ارتباطات و سوء تفاهمات است. بنابراین زن و شوهر هریك به سهم خود مسئولیت دارند كه از به وجود آمدن آنها پیشگیری كنند و در اولین فرصت ممكن به حل و فصل آنها بپردازند. زیرا سوء تفاهمات و سوء ارتباطات به صورت یك فرایند مخرب و پیشرونده عمل می كنند. گاهی یك سوء تفاهم یا یك سوء ارتباط كوچك مانند یك گلوله برفی به تدریج به یك بهمن بزرگ تبدیل می شود و بنیاد زندگی را متلاشی می سازد. برای مثال ممكن است كه كسی در ارتباط با سكوت همسرش بگوید: وقتی او سكوت می كند، معنایش این است كه مرا دوست ندارد. در حالی كه ممكن است سكوت او معانی گوناگون داشته باشد.

نکته نهم: مورد تأیید واقع شدن، مورد محبت و توجه قرار گرفتن، از نیازهای اساسی انسان است. سعی كنید در روابط زناشویی به نوعی و به طریقی رفتارهای مطلوب همسرتان را مورد توجه قرار دهید و تأیید كنید. همسر شما باید بفهمد كه برای او ارزش قائل هستید. خاصه آن كه تشویق، تأیید و بیان نكات مثبت باید به طور آشكار و یا در جمع باشد و تذكر نكات منفی و انتقاد باید به طور محرمانه و در تنهایی صورت گیرد.

نکته دهم: لازمه ایجاد و حفظ روابط سالم، این است كه طرفین برای خصوصیات، علاقه مندی ها و نیازمندی های یكدیگر ارزش قائل شوند. از این رو سعی كنید در روابط كلامی، غیر كلامی، عاطفی و اقدام ها و تصمیم گیری ها به رفتار، افكار و به نیازها و خواسته های همسرتان توجه كنید. حساسیت نشان دهید و پاسخ مناسب بدهید ( بی تفاوت نباشید ). بنابراین اگر زن یا شوهری گفت: همسر من به فكر من نیست، من برای او ارزشی ندارم، او سرش به كار خودش مشغول است و …، این امر زنگ خطر محسوب می شود.

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *